Fortsett til innholdet.

myMAYDAY.com - for IT-profesjonelle

Seksjoner
Personlige verktøy
Du er her: Forside » Spotlight » 2006 » Dokumentformater, ytelse og ODF

Dokumentformater, ytelse og ODF Dokumentformater, ytelse og ODF

Document Actions
av helge@mellvik.no [29-05-2006 08:30]  -  kategori(er): TeknologiWindows
Microsoft liker ikke ODF, like lite som hunder liker katter. Men er ODF virkelig en ytelsesmessig katastrofe, slik Microsoft hevder, eller er det egentlig Office som har et problem?

ODF (Open Document Format) er blitt en ISO-standard, og som vi var inne på for noen uker siden (se Office + ODF: No problem), er kombinasjonen ODF og MS Office ikke lenger noe problem. Videre ser vi av kommentarene fra ulike hold, at ingen tror at ISO vil standardisere flere formater for samme formål. Hensikten med en standard blir jo borte dersom det finnes flere å velge mellom.

Dermed er toget gått for Microsofts alternative dokumentformat, men selskapet hører ikke hjemme blant de som gir opp i første sving. Om første slag er tapt, finnes det alltid anledning til en omkamp eller to. Og skulle anledningen mangle, koster det ikke all verden å skape en ny.

Første runde har med ytelse å gjøre. En Microsoft-representant ble forleden sitert i en rekke IT-relaterte nett-aviser med kritikk av ODFs ytelse. 'ODF-dokumenter er så trege at de grenser mot uakseptabelt' hevder Microsofts Alan Yates, med henvisning til interne tester hos Microsoft.

Yates har uten tvil et poeng. Generelle standardformater er alltid mindre optimale enn skreddersydde formater. Det ligger i sakens natur. Windows er det mest nærliggende eksemplet: Et generelt operativsystem som forsøker å være best i alt, med ekstrem ineffektivitet som konsekvens. Linux, OS X, Office og en lang rekke andre produkter havner i varierende grad i samme klasse. Årsaken til at leverandørene slipper unna med denne ineffektiviteten, er at markedet har regnekraft i overflod. Våre prosessorer og maskiner har kapasitet som langt overstiger hva oppgavene i seg selv trenger.

Dermed kan vi sløse. Og sløsingen blir bare verre, uten at noen av oss reagerer. Det er tvert imot helt naturlig. Regnekraft er billig, programmerere er dyre - og dessuten faretruende ofte dårlige håndverkere.(*) Derfor fremstår Microsofts kritikk av ODF som naiv i våre øyne. Når vi dessuten ser hva som blir sammenlignet - en fersk, eksternt utviklet konverteringsmodul, laget uten tilgjengelig dokumentasjon fra Microsoft, og selskapets egne rutiner for XML-lagring - blir det hele enda mer besynderlig. For det kan da ikke være en internt utviklet ODF-modul som er benyttet? Så sent som for noen uker siden, benektet selskapets toppledelse at en slik modul finnes...


* Se artikkelen Programvare på vei ut av elefantsyken? og Applikasjoner og OS smelter sammen.

Ved å logge inn får du tilgang til mer fagstoff, regelmessige oppdateringer og til å kommentere innholdet. Registrering er gratis.